KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Otse kaamerast vs töödeldud foto

Mulle meeldib iga hästi tehtud asja kohta öelda - nuga ei tee kellestki automaatselt ajukirurgi. See on samamoodi ka fotograafiaga - hea kaamera ei tee kellestki veel automaatselt head fotograafi.

Hea foto on suur tervik - loovusest ja valgusest fototehnika ja järeltöötluseni. Väga palju pisikesi nüansse, mis igas ametis ja eluvaldkonnas loovad terviku.

Seega eksisteerib tihti ka illusioon, et kui ostan SELLE kaamera, siis hakkab postkaarte tulema. Vahest hakkabki ja siis ilmub välja peidusolnud talent :)

MIKS ÜLDSE FOTOTÖÖTLUS?

Sa pead kõigepealt aru saama, et kaamera sensor näeb äärmuslikke valgusalasid tunduvalt kontrastsemalt kui sinu silm - pimedad nurgad on suht mustad, heledad pea valged. Mida suurem sensor, seda paremini ta neid äärmuseid kätte saab ehk seda laiem valgusdünaamika ulatus (dynamic range).

Kuigi esmapilgul on see võibolla veidi mõistmatu, on lõpptulemusel siiski suur vahe, kas ja kuidas seda töödeldakse. Ma ei pea end sugugi maailma parimaks fototöötlejaks - üldse mitte - ja ma tõmban töötluse puhul ainult mõningaid heebleid - shadow, highlights, contrast, clarity, white balance, tavaliselt. Tõsi, üsna tugevalt, sest aitan sensorit järele, eriti rasketes valgusoludes, kus on tugevad kontrastid. Kellele mu töötlusstiil meeldib, kellele mitte, see on subjektiivne.

See vajadus on üha suurem, mida väiksem on sensor, mida vanem on kaamera. Aga vajadus on alati, ka kõige kallima tehnika kasutamisel. Kui su kaamera suudab teha nn digitaalset negatiivi ehk RAW faile, siis see on parim alus heaks töötluseks, sest sellisesse faili salvestub kordades ja kordades rohkem infot, mida saad eelkõige tumealadest ja helealadest järeltöötluses välja võluda.

Screen-Shot-2016-01-11-at-200711.png
Screen-Shot-2016-01-11-at-200711.png

MILLEGA TÖÖDELDA?

Seda, kuidas töödelda, otsi Youtubest  seal on kindlasti palju videosid. Aga tarkvaraks soovitan võtta maailma parim Adobe Photoshop või Lightroom. Tänapäeval on see lihtsaks tehtud, kui ennevanasti pidid hiigelsuure raha välja käima, siis täna saad selle rentida 12€/kuus. See on ikka väga okei kulu hea tarkvara eest ning saad pidevalt ka uuendusi.  Osta saad siit.

NÄIDISED

All näidiseks mu väike tubli sõber Panasonic Lumix GM1 koos 12-32mm objektiiviga, mis on pisike kaardipakisuurune, ent suure sensoriga hübriidkaamera, mistõttu ta suudab eriti hämarates valgusoludes kordades paremat pilti toota kui näiteks kompaktkaamera või telefon, mille sensorid on umbes 10x väiksemad, st kasutatavat valgust sensoril on selle võrra vähem. 

Need näidised on tehtud seejuures käest, fotojalutusel, ISO 3200, mille ta ise valis. Täiesti automaatprogrammis, lihtsalt jalutad ja klõpsid, valid natuke võttenurka muidugi ja otsid mõnusat valgust. 

Vasakul töötluseta, nagu kaamerast tuli - pole ju viga, arvestades olusid, valgus on küll üsna terav ning värvid ülesatureeritud, liiga intensiivsed. Paremal töödeldud pildil on aga rohkem seda hämarat keskaja fiilingut, vähendatud on ka müra, mis nii kõrge ISO ja hämaruse koostöös muidugi sisse tuleb:

P1020141-enne-parast.jpg
P1020141-enne-parast.jpg

See on originaal:

P1020141-enne.jpg
P1020141-enne.jpg

Ja see on minu töödeldud versioon:

P1020141-parast.jpg
P1020141-parast.jpg

Siin taas vasakul otse kaamerast tulnud - pole taas hullu, aga kaamera on pildi natuke liiga heledaks säritanud, kadunud on see hämarus, pilt on natuke kaame. Paremal töödeldud, tagasi tõmmatud helealasid, üles pimealasid ning valgustonaalsus soojem, lisaks on pildil vähendatud lainurkobjektiivist tuletatud moonutusi ehk "seinad on sirgemad".

P1030328-enne-parast.jpg
P1030328-enne-parast.jpg

Originaal:

P1030328-enne.jpg
P1030328-enne.jpg

Ja töödeldud variant:

P1030328-parast.jpg
P1030328-parast.jpg

Katsetage, fotograafia on megaäge ja igaüks saab hea pildi, kui jaksab ja viitsib harjutada. Avastad üsna pea end mõtlemast "oi kuidas ma veel aasta tagasi üldse ei osanud", sest sellel alal enda arendamine toimub eriti alguses suurte hüpetega. 

Lõpetuseks - kui soovid näidispilte veel näha, siis avasin oma kodulehel jaotused Fotojalutused  mille leiad ka ülevalt menüüst. Igal jalutusel juures ka kaart, nii et tehke aga järgi, tehke paremini. :)

Ilusamat elu meile kõigile fotograafia abil, sõbrad!

Latest