KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Droonifotod ja särikahvel - 4 põhjust, näidised ja video

Droonifotode puhul on tihti valgusolud keerulised, varjus tumealadest päikese päes sirava taevani. Kuna sensorid on ka väiksemad kui täiskaader peegelkaameratel, on valgusdünaamika ulatus väiksem. Mul endal juhtunud küll ja veel, et pilt tuli okei, aga taevas põles ikkagi mõnest kohast läbi. Siin tuleb vahest appi AEB ehk särikahvel, mis on vähemasti Dji karbitoodetel olemas.

Teed näiteks 3 või 5 särikahvli, kus ta siis teeb automaatselt 3 või 5 pilti ühe vajutusega, erineva säritusega. Näiteks sellel testpildil oli väga terav loojanguvalgus vs tume pilvelõhkuja fassaad. Rasked valgusolud ka suurele sensorile.

aeb-bracket-sarikahvel.jpg
aeb-bracket-sarikahvel.jpg

Tulemus allpool. Visuaalselt sarnase sai tegelikult ka ühe pildiga, aga tumealade müratase on tunduvalt madalam ja taevas ega tänavavalgustuses pole ühtegi läbipõlenud kohta.

DJI-0718-HDR-5.jpg
DJI-0718-HDR-5.jpg

See annab minu hinnangul 4 asja:

  1. MÖÖDASÄRITAMINE. Esiteks aitab see eksimusi ära hoida või leevendada, kui mööda säritad kogemata (näiteks põleb taevas mõnest kohast läbi) ning saad mitme pildi vahelt valida parima.
  2. HDR. Teiseks annab see teha HDR (aga mitte esteetiliselt koledat vaid sellist, kus hdr pole tajutav) ehk laiendada valgusdünaamika ulatust. Kuna Photoshop / Lightroom võimaldavad teha HDR blendimist juba RAW/DNG tasandil, on see päris mugav kogu järeltöötluse protsessis. Kusjuures ma olen kasutanud tihti ka vaid kahe pareminisäritatud pildi blendimist, mis juba stopijagu dünaamikat suurendab.
  3. UDUSED KAADRID. Kolmandaks: kuna iga pildiga on kasutusel erineva pikkusega säriaeg, annab see suurenenud võimaluse, et kui mõni kaader oli liiga pika säriga ja värises uduseks, siis lühema säriga tumedam (küll mürasem) kaader on vähemasti terav.
  4. MÜRA. Neljandaks vähendab see müra. Kuna müra on igal pildil erineva "paigutusega", siis pilte kokku blendides läheb müratase vähemaks.

Särikahvel ei pruugi alati asja paremaks teha, aga on üks viise, kuidas laiendada võimalusi ja katsetada. Ma ise kriitilistes oludes teen tihti särikahvli pildid kasvõi igaks juhuks ning kui pole vaja, saan üleliigsed failid pärast kustutada.

Dji Go äpis leiad särikahvli kaamera seadetest AEB alt (kuvatõmmis allolevast videost):

Screen-Shot-2016-04-14-at-141539.png
Screen-Shot-2016-04-14-at-141539.png

Sellest videost saad vaadata, kuidas särikahvlit Dji Go äpis seda teha ja Lightroomis või Photoshopis pildid HDR'ks kokku panna:




Latest