KAUPOKALDA.COM PILDIPANK 5000 droonipilti arhitektuurist, linnadest ja maastikest.

Algaja droonilennutaja: ole hea loe see kindlasti läbi. Droonide lennutamisel peab teadma mõningaid olulisi asju ohutusest ning reeglitest. Lennulubade hankimine droonidele on veidi kohmakas protsess, aga kui korra läbi teed, on see lihtne rutiin ning edaspidi iga kord taotluse saatmine võtab paar minutit. See info siin allpool pole mitte nö ametlik juhend, vaid see kuidas mina asju tean ja teen (mis peaks olema küll igatepidi korrektne).

kontrollalade-kaart.png
kontrollalade-kaart.png

ABC faktid:

1. MAX KÕRGUS. Eestis tohib drooniga lennata maapinnast max 150m kõrgusel (500 jalga), välja arvatud kui on eriluba Lennuametilt. See kehtib kõikjal, mitte ainult lennuväljade juures. Üle selle kõrguse võid kokku sattuda lennukite, helikopterite, paraplaanidega ning sead inimeste elud ohtu. Säti oma drooni rakenduse seadetes parem kohe see number max piiriks, siis pole ka kiusatust.

2. VABAD LENNUALAD. Lennata tohib kuni selle kõrguseni kõikjal peale kontrollalade ning keelualade.

3. KONTROLLALAD. Kontrollitavas õhuruumis on ükskõik mis kõrgusel lennuloata lendamine keelatud, kasvõi 1m. Kontrollalad on peamiselt lennuväljade lähedased alad: kogu Tallinn (Lagedist Rannamõisa ja Sakuni), Tartu (Ülenurme lennuväljast 25km raadius), Pärnu (suur osa Pärnu maakonnast), Kärdla (suur osa Hiiumaast), Kuressaare (õigemini pool Saaremaad), Ämari (Keila ja Paldiskini välja).

Vaata lennuluba.ee kaardilt (lennuluba.ee on Drooniklubi asjaarmastajate loodud abirakendus lennuloa taotlemise hõlbustamiseks). Nendes kohtades peab olema ekstra ettevaatlik, kuna õhusõidukid maanduvad seal. Väiksemates kohtades (Kärdla, Kuressaare, Pärnu) on kontrollala üldiselt päevasel ajal, õhtul ja öösel on tsoon loavaba.

4. LENNULOAD. Et kontrollaladel lennata, pead IGA KORD hankima min 3 tööpäeva ette lennuloa. Juhend all.

5. KEELUALAD. Muidugimõista on nendeks lennuväljad ja nende vahetu lähiümbrus (1-2 km tavaliselt), eriti maandumis- ja tõususuunad (nn kikilipsuala). Lisaks on veel keelualasid, nagu Matsalu ja Vilsandi Rahvuspark (kuhu alla käib ka Kiipsaare majakas Saaremaal), piirialad (eriti Venemaa piir), sõjaväelised objektid, vanglad, presidendi loss, suurüritused... Hoidke neist droonidega eemale.

6. INIMESED. Öeldakse, et küsimus pole selles, kas su droon alla kukub vaid millal ja kuhu. Ära lenda rahvamasside kohal ja lähedal, paljudes kohtades võib olla ka ametlik ajutine keeluala (näiteks Laulupidu, kontserdid, laadad, maratonid jms). Droon on mehaaniline riist ning võib iga hetk juhitavuse kaotada (drooni kompass "läheb ootamatult hulluks" ja droon põrutab täiskäigul X suunda, lennutaja aps vms), alla sadada ning vigastada, ka näpud otsast saagida. Vaata näiteks seda videotkogumikke või neid pilte.

*****

Kuidas hankida lennuluba?

1. RIIGILÕIV. Et üldse saada õigus lennulubade hankimiseks (see on alles õigus küsimiseks, mitte lennuluba ise), pead kõigepealt tasuma riigilõivu. Seda tasutakse ÜKS KORD aasta kohta.

Summa: 45€
Makse saaja: Rahandusministeerium
Selgitus: 
ISIKUKOOD, ühekordse loa taotlemine, mehitamata õhusõiduk, 
Viitenumber: 2900073106

Arveldusarved:
SEB pank – a/a EE 89 1010 2200 3479 6011
Swedbank – a/a EE93 2200 2210 2377 8606
Danske Bank – a/a EE 40 3300 3334 1611 0002
Nordea Bank – a/a EE 701 7000 1700 1577 198

2. TAOTLUS. Seejärel saada Lennuametile ecaa@ecaa.ee ühekordne vabavormiline taotlus, digiallkirjastatult, pane kaasa maksekorraldus. Näiteks:

Tere,
palun mulle väljastada ühekordne luba mehitamata õhusõiduki käitamiseks.
Nimi: 
Isikukood: 
Tel: 
Elukoht: 
E-post:

3. LENNULOAD. Alles nüüd on sul õigus taodelda kontrollalades lennulubasid. Sa pead taotlema lennuloa IGA KORD, min 3 tööpäeva ette, kui plaanid lennata kontrollalas. Võid taodelda lennuloa ka mitmeks päevaks, tavaliselt saab selle kuni nädalaks. Kindel koht, aeg, max kõrgus. Kõige lihtsam Drooniklubi / Daniel Sepa poolt loodud rakendus lennuluba.ee

4. PROTSEDUUR LENDAMISEL. Kui lennuluba käes ning oled jõunud soovitud sihtkohta, pead helistama lennuliiklusteenindusse (vastav number ja juhend saadetakse sulle meilile iga kord kui loa saad, salvesta see oma telefoni), kui alustad lendamist ja kui lõpetad. Kui kasutad mitut akut järjest, siis helista kogu lendamise alguses ja lõpus, vahepeal akusid vahetades ei pea seda tegema. Ole telefonitsi kättesaadav kogu aja, sest sinu piirkonda võib sattuda ootamatult näiteks päästeameti kopter, millest sind kohe teavitatakse. Mittehelistamine võrdub loata lendamisega.

*****

VAATA LISAKS:

  • Lennuameti ametlik juhend (PDF)
  • Vastav ülevaade ka Photopointi blogis. See on küll veidi varem kirjutatud ja seal pole ühekordse riigilõivu infot veel sees. Photopointil on ka drooniteemalised videod Youtubes.
  • Facebookis on kommuun Drooniklubi, kus käivad droonifännid koos.
  • Minu artikkel sellest, milline oli minu õpikõver, millest alustasin lennutamist.
  • 6 asja, mida algaja droonilennutaja peaks teadma, eriti kui drooniks on Dji Phantom 3:

Latest